Brăilago

Brăila, Go, restul se înţelege

RSS 2.0

CN Echipe 2017 și Hikaru Cup 2017

CS Atari Brăila: campioană a României la Campionatul Național de Go pe Echipe, ediția București 2017

Sâmbătă și Duminică (2-3 decembrie), la București, a avut loc finala Campionatului Național de Go pe Echipe. Într-o atmosferă plăcută, în sălile de joc ale luxosului local Journey Pub, s-au aliniat la start CS Atari Brăila, CS RADU BACIU București, CS HIKARU București, CS MEIJIN Pitești-Mioveni și CS WALTER SCHMIDT Timișoara, în formule de echipă care au îmbinat experiența veteranilor cu tinerețea unor juniori abia ajunși în pragul afirmării. După cinci runde disputate în sistem round-robin, victoria a revenit in extremis campioanei en titre, CS Atari Brăila, după victoria rezervei de la CS Atari, Toma Theodor 3dan, în fața lui Chirilă George 2 dan, de la CS RADU BACIU București, în urma retragerii neașteptate din competiție a lui Alexandru Caraivan 3 dan (masa 2 la CS Atari), după două victorii și o înfrângere.

Vă prezentăm mai jos tabloul final al competiției:

CN Echipe 2017

1 16498526 Dan Vitca 3d RO Brai 2 19-/b0 14-/w0 10+/w0 6-/b0 0+
2 12513754 Theodor Toma 2d RO Brai 2 0= 0= 0= 7+/w0 0+
3 12698356 Alexandru Caraivan 3d RO Brai 2 20+/w0 15-/b0 11+/b0 0= 0=
4 13233825 Codrin Vasiloanca-Smirnov 1d RO Brai 4 21+/b0 17+/w0 12-/w0 8+/b0 0+
5 10398410 Iulian Toma 3d RO Brai 5 22+/w0 18+/b0 13+/b0 9+/w0 0+
;CSRB
6 10333389 Cristian Pop 7d RO CSRB 5 14+/w0 10+/w0 0+ 1+/w0 19+/b0
7 15813721 George Chirila 2d RO CSRB 3 15-/b0 11+/b0 0+ 2-/b0 20+/w0
8 15625753 Alexandru Filippi 2k RO CSRB 3 16+/w0 12-/w0 0+ 4-/w0 21+/b0
9 14649250 Diana Mastan 4k RO Bist 3 18+/b0 13-/w0 0+ 5-/b0 22+/w0
;HIKARU Bucuresti
10 16213263 Ioan_Alexandru Arsinoaia 2d RO TMWS 2 0+ 6-/b0 1-/b0 19+/w0 14-/b0
11 15725380 Gabriela_Viorica Vlad 1d RO Hika 2 0+ 7-/w0 3-/w0 20+/b0 15-/w0
12 17049043 George Gigoi 2k RO Hika 5 0+ 8+/b0 4+/b0 21+/w0 16+/w0
13 15674725 Mircea Nitu 4k RO Hika 4 0+ 9+/b0 5-/w0 22+/b0 17+/w0
;Mioveni
14 10325392 Daniel Cioata 5d RO MEIJ 4 6-/b0 1+/b0 19+/w0 0+ 10+/w0
15 10513140 Daniel Tir 3d RO MEIJ 5 7+/w0 3+/w0 20+/b0 0+ 11+/b0
16 17801278 Ovidiu_Andrei Bolan 5k RO MEIJ 1 8-/b0 0= 21-/w0 0+ 12-/b0
17 17813279 Tiberiu Irimia 7k RO MEIJ 2 0= 4-/b0 22+/w0 0+ 13-/b0
18 18498634 Ion-Bogdan Fistoiu 9k RO MEIJ 0 9-/w0 5-/w0 0= 0= 0=
;Timisoara
19 17837270 Stefan_Adrian Rotarita 2k RO Boto 2 1+/w0 0+ 14-/b0 10-/b0 6-/w0
20 16037802 Alexandru_Teodor Dogaru 4k RO CSRB 1 3-/b0 0+ 15-/w0 11-/w0 7-/b0
21 12737153 Cristian Bratu 7k RO TMWS 2 4-/w0 0+ 16+/b0 12-/b0 8-/w0
22 14649173 Zamfir Moldovan 10k RO TMWS 1 5-/b0 0+ 17-/b0 13-/w0 9-/b0

 

CS ATARI Braila

1 Vitca Dan                            3d           Ro          Brai        2             19-/b0     14-/w0    10+/w0   6-/b0       0+

2 Toma Theodor                  2d           Ro          Brai        2             0=           0=           0=           7+/w0     0+

3 Caraivan Alexandru        3d           Ro          Brai        2             20+/w0   15-/b0     11+/b0    0=           0=

4 Vasiloanca Codrin           1d           Ro          Brai        4             21+/b0    17+/w0   12-/w0    8+/b0      0+

5 Toma Iulian                     3d           Ro          Brai        5             22+/w0   18+/b0    13+/b0    9+/w0     0+

CS RADU BACIU Bucuresti

6 Pop Cristian                    7d           Ro          CSRB    5             14+/w0   10+/w0   0+           1+/w0               19+/b0

7 Chirila George                2d           Ro          CSRB    3             15-/b0     11+/b0    0+           2-/b0               20+/w0

8 Filippi Alexandru           2k           Ro          CSRB    3             16+/w0   12-/w0    0+           4-/w0               21+/b0

9  Mastan Diana                4k           Ro          Bist         3             18+/b0    13-/w0    0+           5-/b0               22+/w0

CS HIKARU Bucuresti

10 Arsinoaia Ionut            2d           Ro          Timi        2             0+           6-/b0       1-/b0       19+/w0   14-/b0

11 Vlad Gabriela_Viorica1d           Ro          HIKA      2             0+           7-/w0      3-/w0      20+/b0    15-/w0

12 Gigoi George                 2k           Ro          HIKA      5             0+           8+/b0      4+/b0      21+/w0               16+/w0

13 Nitu Mircea                  4k           Ro          HIKA      4             0+           9+/b0      5-/w0      22+/b0               17+/w0

CS MEIJIN Pitesti-Mioveni

14 Cioata Daniel              5d           Ro          Pite         4             6-/b0       1+/b0      19+/w0   0+               10+/w0

15 Tir Daniel                   3d           Ro          Pite         5             7+/w0     3+/w0     20+/b0    0+               11+/b0

16 Bolan Ovidiu             5k           Ro          Pite         1             8-/b0       0=           21-/w0    0+           12-/b0

17 Irimia Tiberiu            7k           Ro          Pite         2             0=           4-/b0       22+/w0   0+           13-/b0

18 Fistoiu Bogdan          9k           Ro          Pite         0             9-/w0      5-/w0      0=           0=           0=

CS WALTER SCHMIDT Timisoara

19 Rotarita Stefan         2k           Ro          Boto       2             1+/w0     0+           14-/b0     10-/b0     6-/w0

20 Dogaru Alexandru_Teodor 6k           Ro          Bucu      1             3-/b0       0+           15-/w0    11-/w0    7-/b0

21 Bratu Cristian          7k           Ro          Timi        2             4-/w0      0+           16+/b0    12-/b0     8-/w0

22  Moldovan Zamfir  10k           Ro          Timi        1             5-/b0       0+           17-/b0     13-/w0    9-/b0

 

 

Dragoș Boldeanu 4 kyu – câștigător al grupei valorice A din cadrul Hikaru Cup 2017

În paralel, Journey Pub (care a sponsorizat acest eveniment oferind spațiul de joc în mod gratuit) a mai găzduit tradiționala competiție anuală a juniorilor Hikaru Cup, organizată de către CS Hikaru București sub îndrumarea d-lui Marius Ion, președintele și fondatorul clubului, care a fost concluzia logică a cantonamentului național de juniori, desfășurat în zilele de 30 noiembrie și 1 decembrie în organizarea Federației Române de Go, sub îndrumarea d-lui Cătălin Țăranu 5 dan profesionist.

Hikaru Cup a aliniat la start 60 de juniori din toată țara, grupați pe 4 categorii valorice. În grupa D, cu ranguri cuprinse între 19-20 kyu s-au impus Mihai Szekely, Stefan Paici și David Rusu, toți de la CS Hikaru (instructor Marius Ion 4 kyu), în grupa C cu ranguri cuprinse între 17-18 kyu s-au impus Dobridoreanu Daniel din Timișoara, Maria Irhașiu, din Timișoara-Giroc, și Alexandra Crăciun din Vatra Dornei, în grupa  B cu ranguri cuprinse între 13-16 kyu s-au impus Alexandru Voicu de la CS Hikaru, Heidel David din  Vatra Dornei și Maria Pătru de la CS Hikaru. În grupa A, cea mai valoroasă și cea mai dificilă, cu ranguri cuprinse între 12 și 4 kyu, s-au impus Dragoș Boldeanu 4 kyu, de la CS Atari Brăila (instructor Codrin Vasiloancă 1 dan),  urmat de Antonia Stanciu 6 kyu (instructor Marius Ion 4 kyu) și de Andrei Vieru 4 kyu (instructor sensei Cătălin Țăranu 5 dan pro), ambii de la de la CS Hikaru București.

Toți participanții s-au bucurat la final de cadouri, iar laureaților li s-au decernat diplome, cupe și medalii, asigurate de către CS Hikaru și din contribuțiile părinților.

1 18537508 Pavel Marcu 20k RO Hika 5 13 73 0 14+ 6+ 10+ 2+ 4+
2 18549509 Octavian Bilan 20k RO Hika 4 17 67 0 3+ 11+ 4+ 1- 5+
3 18550510 Cristiana Jugan 20k RO Hika 4 11 70 0 2- 15+ 11+ 9+ 12+
4 18574512 Toma Pavelescu 20k RO Hika 3 17 68 0 7+ 9+ 2- 6+ 1-
5 18586513 Razvan Muresanu 20k RO Hika 3 13 71 0 9- 7+ 12+ 10+ 2-
6 18498579 Miriam Rusu 20k RO Hika 3 12 55 0 0+ 1- 13+ 4- 9+
7 18598514 Ionut_Iulian Gheorghe 20k RO Hika 3 10 62 0 4- 5- 14+ 13+ 15+
8 18262079 Maria Popa 20k RO Slob 3 8 57 0 12- 0+ 9- 11+ 10+
9 18501516 Maria Culea 20k RO Hika 2 16 61 0 5+ 4- 8+ 3- 6-
10 18533504 Mihai Pop 20k RO Hika 2 15 56 0 13+ 12+ 1- 5- 8-
11 18513517 Nicolas Patrascu 20k RO Hika 2 13 59 0 15+ 2- 3- 8- 14+
12 18513506 Valentina Ionascu 20k RO Hika 2 13 58 0 8+ 10- 5- 15+ 3-
13 18474709 Eduard Grosu 20k RO Hika 2 9 49 0 10- 14+ 6- 7- 0+
14 18525507 Alexandra Culea 20k RO Hika 1 12 45 0 1- 13- 7- 0+ 11-
15 18525518 Teodora Culea 20k RO Hika 1 11 47 0 11- 3- 0+ 12- 7-

Goul brăilean încheie anul competițional cu două trei titluri naționale prin Grigoriu Elian 3 dan, care s-a impus în finala națională a juniorilor, organizată în martie la Băile Felix, la categoria sub 16 ani, apoi prin echipa CS Atari Brăila, care și-a apărat titlul cucerit anul trecut, și prin Dragoș Boldeanu, clasat pe locul al III-lea, tot la Băile Felix, la categoria sub 10 ani

Codrin


Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Acest sit folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.

Abonează-te

Dacă vrei să fii anunțat pe mail cînd apare un articol nou, Abonează-te

Articole recente

Arhive

Categorii