Goul ia avînt pe ecranele TV ruseşti
Articol preluat din
IGN “Goama“, #152
Rusia e pe locul trei în Europa în ceea ce priveşte numărul de jucători de Go. Noi sîntem pe locul 4 la o diferenţă de vreo 600 jucători. Avînd în vedere avîntul recent de pe la noi, speram să le suflăm locul 3. Dar citind articolul pe care îl voi prezenta mai departe cred că în curînd numărul de jucători de la ei va creşte simţitor.
De ce? Pentru că Goul va fi prezent săptămînal pe micile ecrane ruse. E vorba de o telenovelă, în articol se spune comedie, dar din cele cîteva minute văzute într-un filmuleţ pe youtube, eu nu sînt de acord cu această clasificare. O comedie, sau sitcom, pentru că se pare că este un serial TV ar trebui să aibă o cantitate sesizabilă de umor. Dacă e ceva gen zeamă lungă, sau clăbuci, nu e comedie, ci soap opera cum zic americanii, sau telenovelă cum s-a încetăţenit termenul la noi.
Telenovela se numeşte Căsătorie la ordin, şi pare că are loc într-o cazarmă pentru că sînt pe acolo un amiral cu fiica sa, şi ceva soldăţime. Serialul este produs de Pavel Babin şi Rodion Pavlyuchik, dar nu se dau mai multe detalii despre cînd a început serialul, cîte episoade au fost difuzate, etc, ci se spune doar ca unul din elementele cheia ale acţiunii este jocul de Go.
Nivelul de joc al personajelor se situează la nivel de începători, deşi Vladimir se declară 6 dan. O fi rezolvat şi el testele din Iniţierea dlui Păun :).
Puteţi vedea filmuleţul şi trage personal concluzii. Dar concluzia pe care o trag eu este că important e nu cît de mult înţeleg personajele Goul, ci că serialul va fi urmărit de multe milioane de spectatori dintre care o parte clar vor încerca să şi joace.
Altă ştire din acelaşi articol prezintă alt filmuleţ, difuzat pe canalul 1 al televiziunii ruseşti, filmuleţ ce prezintă pe scurt povestea Goului. Ce mi-a plăcut a fost locaţia filmării, Şcoala rusă de Go şi Strategie a lui Igor Grishin and Mikhail Emelyanov , şi materialele prezente, demne de un mini muzeu al Goului.
March 4, 2012 Sunday at 11:07 pm
Dar pe primele doua locuri la nr. de jucatori (in Europa), cine se claseaza?
abia acum vad acest comentariu, care cred ca apartine altui articol.(ceva ciudat s-a intimplat prin comentarii)
locul unu apartine germaniei cu ceva peste 5400, doi franta cu vreo 500 mi putin, trei rusia aproape 3500, si apoi noi cu vreo o mie mai putin decit rusii